Šį rudenį Šiaurės Lietuvos kolegijos atvejo vadybininkėms skirti mokymai „Bendravimo su nedirbančiais asmenimis ypatumams“ ir „Nedirbančių asmenų poreikiams ir į(si)darbinimo galimybėms“, buvo itin įdomūs, vertingi, ir perspektyvūs. Mokymus vedė sertifikuota koučingo specialistė Ernesta Laurinavičienė
I Dalis: „Bendravimo su nedirbančiais asmenimis ypatumai: pokyčių motyvacijos ir „užnorinimo“ dirbti iššūkiai”
15 valandų mokymai subtiliai, bet efektyviai atskleidė, kaip svarbu tinkamai bendrauti su nedirbančiais asmenimis. Naujos idėjos ir įžvalgos apie pokyčių motyvaciją pranoko lūkesčius. Atvejo vadybininkės ne tik įgijo įrankių, padedančių įveikti iššūkius, bet ir pajuto, kaip „užnorinimas“ dirbti gali paveikti skirtingus asmenis.
II Dalis: „Nedirbančių asmenų poreikiai ir į(si)darbinimo galimybės: identifikavimas ir subalansavimas”
10 valandų mokymai ne tik skatino pažinti nedirbančių asmenų poreikius, bet ir leido susipažinti su į(si)darbinimo galimybėmis. Išsamūs įžvalgūs apie tai, kaip subalansuoti individualius poreikius ir kurti į(si)darbinimo strategiją, atnešė naujas perspektyvas.
Šie mokymai neapsiribojo tik teorija – interaktyvios diskusijos, praktinės užduotys ir gyvenimiškos situacijos padarė juos išskirtiniais ir tikrai naudingais.